Nieuws
Tocht naar Jeruzalem
07-03-2021 18:14
Hierbij een update van de wandeling tot en met dag 18.

Met 51 mensen, jong en oud, is er inmiddels ruim 2663 kilometer afgelegd. Vanuit Florence in Toscanië hebben we de Via Francigena weer gevolgd. Ook wel Franciscusweg genoemd. Op www.pelgrimswegen.nl kun je allerlei leuke weetjes lezen.

Na zo’n 1700 km hebben we Rome bereikt. ‘Omnes viae Romam perducunt’ (Alle wegen leiden naar Rome)’, zeiden de Romeinen.
Dat is natuurlijk wel wat overdreven, maar als we er van maken ‘vele wegen leiden naar Rome’ dan is het zeker waar.
Rome is een belangrijk centrum, misschien wel hét centrum van West Europa en van de West-Europese beschaving. Met een historie van zo’n 2500 jaar, is Rome veel ouder dan Parijs, London, Amsterdam of welk ander Europees centrum ook. Een stad waar mensen uit heel Europa door de eeuwen naar heen en weer zijn getrokken: Romeinse legioenen, vreemde veroveraars, barbaren, kooplui, pelgrims, geleerden en toeristen. Ongeveer 1000 jaar is Rome de hoofdstad geweest van het Romeinse rijk, een stad die door de eeuwen heen groeide in grootsheid. Vervolgens is de stad zo’n 1000 jaar het centrum geweest van de Christenheid, zetel van de pausen. Het bevat de graven van de apostelen Petrus en Paulus en van nog veel meer heiligen. Het bevat kerken, kloosters en relikwieën, meer dan enige andere stad. Geen wonder dat het door de eeuwen heen een magnetische aantrekkingskracht heeft gehad op pelgrims. www.tweevoeter.nl/pelgrimstochten/rome/waarom-rome

Vanuit Rome volgen we de Via Appia. Een pelgrimsroute richting uiteindelijk Jeruzalem. De Via Appia leidt naar Bari, een mooie maar niet eenvoudige route. Ruim 500 km. De weg is aangelegd in 312 v. Chr. door Appius Claudius en verlengd en verbeterd in de tweede eeuw na Christus door keizer Trajanus. Vanuit Bari vertrok Caesar om in Griekenland Ponpeius te verslaan. In Bari liggen de relikwieën van o.a. Sint Nicolaas.
Na 9 uur varen komen we in Durrës, de tweede stad van Albanië aan. De stad is zeker een bezoekje waard. We volgen de route verder naar Tirana, de hoofdstad van Albanië. En eindigen op dag 18 in Brrar.
Waar de klimliefhebbers veel plezier kunnen beleven!
Kerkdiensten in coronatijd
04-03-2021 23:57
Donderdag 25 februari 2021 hebben wij de 13e Corona Nieuwsbrief ontvangen van Classis Fryslân.

In de Nieuwsbrief wordt het bericht doorgegeven van de landelijke kerk dat per direct alle gemeenten weer maximaal dertig bezoekers kunnen ontvangen. Het Breed Moderamen van onze Classis sluit zich van harte aan bij de adviezen.

Het Moderamen (van PG Stiens) heeft deze adviezen deze week besproken. Het Moderamen heeft besloten om dit keer de adviezen van de Classis niet te volgen, om de volgende redenen:

De besmettingscijfers stijgen en volgens experts zitten we in de derde golf.
De landelijke kerk adviseert dat “kwetsbaren en risicogroepen de diensten online (blijven) volgen”.
We gaan dus tot nader order door met onze online kerkdiensten. Omdat het Moderamen wel een stapje vooruit wil zetten is besloten dat vanaf komende zondag (7 maart) lectoren en voorzangers wel weer in de kerk aanwezig mogen zijn.

Namens de Kerkenraad PG Stiens, Age Bos, scribaat
Tocht naar Jeruzalem
01-03-2021 10:36
Hierbij een verslagje van de eerste 11 dagen van de wandeling naar Jeruzalem. Er is al 1633 km afgelegd!
Karen Ars

Er is stevig doorgewandeld door iedereen, want we zijn in Italië aangekomen zo’n 5 kilometer voorbij Montecarelli, Firenze, Florence in Italië. De teller staat op 1633 km.

We zijn door Milaan gegaan, een eeuwenoude stad, verondersteld wordt dat de stad gesticht is rond 600 v. Chr. Door de Noord-Italiaanse Kelten. 222 v. Chr. werd het ingenomen door de Romeinen. Er is heel wat te bekijken in Milaan. O.a. het klooster Santa Maria delle Grazie, waar Da Vinci een beroemde muurschildering van het Laatste Avondmaal heeft geschilderd.
Vele kerken, waaronder de mooie Basiliek van Milaan.
Ook allerlei musea, met het muziekinstrumentenmuseum als hoogtepunt.

Onderweg zijn we door de middelgrote stad Bologna gegaan, hier staat de oudste universiteit van Europa, uit 1088.
Via Wikipedia nog een paar leuke weetjes van Bologna:
De stad heeft enkele bijnamen: "la rossa" ("de rode", wegens de vele rode bakstenen gebouwen in het historisch centrum, volgens sommigen ook wegens de vanouds socialistische signatuur), "la dotta" ("de geleerde", een verwijzing naar de vooraanstaande universiteit) en "la grassa" ("de vette", gezien de culinaire cultuur). Onder meer de worst mortadella heeft zijn oorsprong in Bologna.
Neem gerust een kijkje op de volgende website: https://www.aroundtheglobe.nl/reizen/italie/bologna-si25513.html

We gaan weer verder over de Via Francigena naar Rome.
De Engelse aartsbisschop Siegeric heeft deze pelgrimsroute beschreven in het jaar 990. De route is goed beschreven en bewegwijzerd.
Op naar Rome!
Tocht naar Jeruzalem
26-02-2021 00:26
Ik heb weer een stukje over de gelopen route van : Samen naar Jeruzalem.
We zijn al in Zwitserland gearriveerd.
Karen Ars
Corona Nieuwsbrief 13 Classis Fryslân
26-02-2021 00:14
Aan allen

't Kan verkeren... We zijn verheugd u vandaag Coronabrief nr 13 te kunnen sturen!

Mei hertlike groetnis,
Janny Brinkman
scriba classis Fryslân

Corona Nieuwsbrief 13
Tocht naar Jeruzalem
22-02-2021 11:51
Hier een kort verslagje van de eerste 4 dagen van de tocht naar Jeruzalem.

Wist je dat er door Stiens een pelgrimsroute loopt? Deze route heet het Jabikspaad en loopt van Swarte Haan naar Santiago de Compostella in Spanje! We zijn daarom gestart met het lopen van een stukje van deze weg. Zoek hiervoor in het dorp naar de tekens die op de rugzak van de pelgrim hierboven staan. Maak een foto met jezelf op de route voor 15 extra km. Als je naar Leeuwarden loopt, kom je door de Jacobsstraat. Let hier op de putdeksels. Ze bevatten afbeeldingen van de pelgrimsweg. Vanuit Leeuwarden kun je door naar Heerenveen en daarna kom je de ecokathedraal in Mildam tegen. Een sprookjesachtige plek waar de natuur het gaat winnen van de chaos.

Het pad loopt door en eindelijk, daar ligt Nijmegen aan de rivier de Waal. In de tweede wereldoorlog is hier hard gevochten. Deze zeker 2000 jaar oude Romeinse stad is misschien wel de oudste van Nederland! Tijdens het Romeinse Rijk was Nijmegen onderdeel van de Limes, de grens tussen het Romeinse Rijk en de Germaanse gebieden. De stad wordt ook wel keizerstad genoemd omdat Karel de Grote op het Valkhof een Palts (paleis) zou hebben gehad. Rond 770 zou hij hier meerdere malen het Paasfeest hebben gevierd.
Wist je dat Nijmegen en Jeruzalem in de tijd van Jezus, beide bij het Romeinse rijk hoorden?

Loop door naar Maastricht. Ook al zo’n super oude Romeinse stad, gebouwd rond een doorwaadbare plaats aan de Maas. Hier zie je aan het plein in de stad de Sint Servaaskerk staan. Hij is waarschijnlijk de eerste bisschop, een hoofd van de kerk, in Nederland. Hij leefde in de vierde eeuw. Mensen wilden zich verbinden met Jezus de Koning uit Jeruzalem en vertelden dat Servaas een achter-achterneef van hem was.

De afgelopen 4 dagen is er totaal 310 km gelopen en zijn we in Maastricht aangekomen.
Probeer anderen ook over te halen om mee te “lopen” met onze tocht naar Jeruzalem.
Er moeten nog heel veel kilometers gelopen worden en hoe meer mensen er mee doen, des te beter!
Voor nu gaan we verder richting Reims over het Jabikspaad.
Kerkbalans 2021
19-02-2021 18:28
Opbrengst actie Kerkbalans 2021

“Geef vandaag voor de kerk van morgen” was het motto van de actie waarbij we een bijdrage vroegen voor het werk van onze kerk.

De actie Kerkbalans 2021 heeft € 224.685,00 opgebracht, een prachtig resultaat!

Wij willen u/je heel hartelijk bedanken voor de gedane toezegging/bijdrage!

Heeft u nog geen toezegging gedaan, digitaal of het toezeggingsformulier voor de bijdrage nog niet ingeleverd of is het formulier niet bij u opgehaald? Dan kunt u deze alsnog invullen en afgeven bij Sjoukje Brouwer, Eskdoarnstrjitte 1 of mailen naar Protected email address

Namens het College van Kerkrentmeesters
Bericht van Peper & Zout
18-02-2021 00:00
Samen naar Jeruzalem tocht

Woensdag 17 februari (vandaag dus) begint de veertigdagentijd. Nu we geen fysieke activiteiten met de jeugd van Peper & Zout kunnen organiseren waarbij we bij elkaar komen, hebben we wat anders bedacht: een virtuele wandeltocht naar Jeruzalem.
De tocht begint bij de Sint Vitus en via Rome komen we uiteindelijk bij Jeruzalem uit.
Gelukkig hoeft de tocht niet alleen afgelegd te worden: samen met alle jeugd van peper & zout én de leiding kunnen we, als we allemaal 2,5km per dag (ong 3500 stappen) wandelen samen de afstand naar Jeruzalem overbruggen.
Ook andere gemeenteleden zijn van harte welkom om mee te doen met onze Samen naar Jeruzalemtocht!
Zo lopen we in veertig dagen tijd ca. 5000 km!
Loop je nou met je vader, moeder, broert(tjes), zus(jes) of wie dan ook, dan telt de afstand per persoon! Dus loop je samen met je vader en moeder 3 km, dan is dat op de kaart 3 x 3 = 9km!

Hoe doe je nou mee?

stap 1: neem je activiteit (wandelen!) op met een app zoals Strava, Samsung Health of een vergelijkbare app.
stap 2: maak een screenshot van de activiteit, let op: zorg dat in ieder geval te zien is hoeveel kilometers je hebt gewandeld. Je kunt kiezen om ook je route en tijd met ons te delen
stap 3: mail deze naar samennaarjeruzalem@gmail.com
(ook vragen zijn welkom via dit emailadres).

Wekelijks volgt er een update, waar we zijn op onze route.
Te volgen via Facebook en de website van onze gemeente.


Doe mee, en wandel samen naar Jeruzalem!
Leiding Peper & Zout.
Petrus
14-02-2021 17:27
Een berichtje van Elly Plat.

In dit online Petrus magazine is de 40dagen kalender aan te vragen. Een PKN initiatief wat mogelijk ook onze gemeente verrijkt.

https://petrus.protestantsekerk.nl/veertigdagentijd/?utm_source=nieuwsbrief_petrus&utm_medium=nieuwsbrief&utm_campaign=210213
... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ...